8th Annual CCE Awards - Nominations!

Congratulations to our nominees for the 2018 Awards!.

 

Best Editing in Animation

Annellie Samuel - Magic School Bus, Rides Again: Space Mission Selfie

Dan Lee, Noah Yates & Doug Appeldoorn - Wishfart: We Can Eat Sand/We Are Cheetah Face

Paul Hunter & Lesley Mackay Hunter - The Nut Job 2

Pete Watson, CCE, Jon Hutton & Vish Hansa - Napkin Man: Go With The Flow

Stephanie Duncan, Jason Cohen & Lee Maund - Hotel Transylvania: Adventures in Vampiresitting

 

Best Editing in Documentary- Short Form

Alan Flett - Inseparable: Ten Years Joined At The Head

Katie Chipperfield - NUUCA: Field of Vision

Luke Sargent - The Love Songs of Oedipus Rex

Thom Smalley - Prince's Tale

Tiffany Beaudin - On My Way Out: The Secret Life of Nani and Popi

 

Best Editing in Feature Documentary

Andres Landau - Unarmed Verses

Cathy Gulkin, CCE - In The Name of Your Daughter

Eamonn O’Connor - My Enemy, My Brother

Jean-Denis Rouette - Shut Up And Say Something

Hart Snider & J.R. Mackie - I Am Heath Ledger

 

Best Editing in Feature Film

Chris Mutton & Erin Gulas - Luba

Duff Smith - Sweet Virginia

Isabelle Malenfant, CCE - Pieds nus dans l’aube

Jane MacRae & Kye Meechan - 22 Chaser

Michael Pierro - Room For Rent

 

Best Editing in ½ Hour Scripted

Aren Hansen - Kim's Convenience: Ep210 Janet's Boyfriend

Ehren Davis & Dean Soltys - Mr.D: Ep 711 Insiders Look

Gordon Rempel, CCE - Mech-X4 (Vs the Dark Night)

Robert de Lint - Kim's Convenience: Ep213 A Handy Graduation

Trevor Ambrose, CCE - Schitt's Creek: Singles Week

 

Best Editing in Docudrama/Docu-series

Cathy Gulkin, CCE & Paul Winestock, CCE - We Are Canada: Ep5

Greg Ng - The Wrestlers: The Next Wave of Mexican Luchadores

James Yates - Arctic Secrets: Rhythm of the Bay

Rob Chandler - Mayday Season 17: Ep4 Explosive Proof

Steven Budd & Ben Kaplan - Tattoo Age: Ed Hardy

 

Best Editing in MOW/Mini-Series

Daniel Sadler - Cardinal: Blackfly Season - Red

Duncan Christie - Mary Kills People: Fatal Flaw

Lisa Grootenboer, CCE - Mary Kills People: The Means

Matthew Anas - Cardinal: Blackfly Season - Toof

Ron Wisman SR, CCE - Flint

 

Best Editing in 1 Hour Scripted

Aaron Marshall - Vikings: Moments of Vision Ep510

Christopher Donaldson, CCE - The Handmaid’s Tale: Birth Day

D. Gillian Truster, CCE - Anne: Remorse is the Poison of Life Ep106

Jay Prychidny, CCE - Orphan Black: To Right the Wrongs of Many

Wendy Hallam Martin, CCE - The Handmaid’s Tale: Late

 

Best Editing in Reality/Competition/Lifestyle

Allan Hughes, Miles Davern & Jared Bryer - Masterchef Canada (Ep408 - Auberge Anniversary)

Al Manson, Jonathan Dowler, Andrew Gurney, Baun Mah, Mike Scott, Kyle Martin & Seth Poulin - Top Chef Canada: All Stars (Ep5059 Lock It Up! IT's the Finale!)

Cynthia Flengeris, Michael Tersigni, Kyle Martin & Jonathan Dowler - Top Chef Canada: All Stars (Ep5050 All-Stars Assemble)

Michael Tersigni, Jonathan Dowler, Kyle Martin & Cynthia Flengeris - Top Chef Canada: All Stars (p5056 Ice Cream, You Scream, All Aboard!)

Michael Tersigni, Jonathan Dowler, Wesley Finucan, Cynthia Flengeris, David Yenovkian & Clare Elson - The Amazing Race Canada (Ep501 Who Wants To Be The Python?)

 

Best Editing in Short Film

Alexander Farah & Paolo Kalalo - Cypher        

Holly Pavlik - The Ultimate Thief             

Lisa Jane Robison, CCE - The Black Ghiandola

Maureen Grant - L’Audition

Mike Banas, CCE - It’s Not What you Know

 

Best Editing in Web Based Series

Ashley Brook, Josef Beeby & Kyle Cucco - Canadiana: The Bizarre History of O'Canada

Lauren Brandon - The Next Step - The Off Season: Riley's Dance

Lisa Barley - Backstage: Studio Pass - Montreal

Simone Smith - That's My DJ: The Finale

Thom Smalley - Played: Ep06 Level Up

 

**If there are any spelling mistakes of names/shows, please email so that we have the correct information on file.